czwartek, 18 kwietnia 2024

Szczuczyn

  • 1 komentarzy
  • 4417 wyświetleń

Sekrety szczuczyńskiego ołtarza (cz. II)

Jak informuje w źródle, naszej lokalnej kronice kościelnej, manuskrypcie „Księga Złota Parafji Szczuczyńskiej” ówczesny proboszcz ks. Julian Czarnowski: „W 1898 r. przystąpiłem do restauracji całego kościoła wewnątrz. Pojechałem do Warszawy, zaszedłem do Józefa Pawłowskiego, który na ulicy Nowy Świat No 27 miał wystawę obrazów. Z nim zawarłem umowę, dając mu a konto robót dwieście pięćdziesiąt rubli i on w dwa tygodnie przysłał pozłotnika Leszczyńskiego z ośmioma pracownikami i malarza Czarneckiego z czteroma pomocnikami.”

 

W naszej lokalnej kronice kościelnej znajdziemy informacje ile trwał remont: „Roboty prowadzone były od 2 lipca do 6 grudnia.”, i ile zapłacił za prace proboszcz ks. Julian Czarnowski: „Razem - 6,577 rubli”.

 

Wiedzę naszą na temat zatrudnionych ludzi i restauracji szczególnie ołtarza głównego w kościele pw. Im NMP w Szczuczynie rozszerzają i uzupełniają ujawnione podczas prac konserwatorskich zapisy znajdujące się w różnych miejscach ołtarza głównego, niewidocznych z poziomu posadzki prezbiterium czy podłogi kościoła. Dziś pierwsze z pięciu jak dotąd odkrytych w ołtarzu głównym świadectw pozostawionych dla potomnych w 1898 r., przez ówczesnych majstrów. Szczególnie lubował się w sygnowaniu i datowaniu swej pracy pozłotnik Ignacy Szulc, nazywając siebie często „subiektem”.

 


1.

- zapis ołówkiem kopiowym: 

Tu zlecili pozłotnicy.

Szulc. i Ciesielski na pierwszej kondygnacyi.


Sygnatura znajduje się na jednym z promieni w glorii Ołtarza Głównego (patrząc na ołtarz z lewej strony nad okiem opatrzności pod chmurkami)

 


2.

- zapis ołówkiem kopiowym: 

Ignacy Szulc Pozłotnik roku 1898.

Datowana sygnatura znajduje się na bazie - podstawie kolumny w górnej kondygnacji ołtarza głównego (patrząc na ołtarz z prawej strony przy rzeźbie św. Zachariasza w niewidocznym z dołu miejscu)

 


Prace konserwatorskie i restauracyjne w szczuczyńskim kościele prowadzi Pracownia Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Gorek Restauro s.c. z Warszawy

Foto: Janusz Siemion

 


                                                                                                                                                                      Janusz Siemion dyrektor BCK  w Szczuczynie

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

Komentarze (1)

To nie oko opatrzności tylko znak wolnomularzy. Tajnej organizacji

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.