sobota, 27 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Czym jest druk offsetowy i kiedy się go stosuje?

Istnieje wiele technologii wydruku. Jedną z popularnych metod jest tzw. offset. Jego historia sięga jeszcze XVIII wieku. Wciąż cieszy się on uznaniem i bardzo dużą popularnością ze względu na wysoką jakość wydruków oraz szerokie zastosowanie. Czym charakteryzuje się druk offsetowy i kiedy warto z niego korzystać?

Co to jest druk offsetowy?

Druk offsetowy, nazywany też po prostu offsetem, to jedna z najpopularniejszych technik tzw. druku płaskiego. Metoda ta polega na transferowaniu farby z płaskiej formy drukowej (specjalnej matrycy wykonanej z lekkiego aluminium) na zadrukowywane podłoże (np. papier lub syntetyczną folię). Drukowanie offsetowe przebiega przy zastosowaniu cylindra pośredniego pokrytego warstwą gumy oraz cylindra dociskającego. To dzięki nim farba może zostać odbita na podłożu.

W technice druku offsetowego wykorzystuje się farby w przestrzeni kolorystycznej CMYK (cyjan, magenta, żółty oraz czarny). Często można też użyć kolorów dodatkowych. Ponadto umożliwia to zastosowanie różnego typu uszlachetnień na gotowych materiałach. Wśród popularnych zdobień znajduje się m.in. foliowanie, lakierowanie UV, wytłaczanie oraz złocenia wykonywane metodą hot-stampingu. Wiele z nich nie tylko uatrakcyjnia wydruki, lecz także poprawia ich trwałość i odporność na działanie niekorzystnych czynników (np. wilgoć, światło słoneczne).

Jakie zalety i wady ma druk offsetowy?

Druk offsetowy cieszy się ogromną popularnością. Nie bez przyczyny. Technologia ta ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim stanowi ekonomiczne rozwiązanie. Cena wydruków offsetowych jest korzystna pod względem finansowym w przypadku dużych i średnich nakładów. Z tego względu często wykorzystują ją firmy, które potrzebują wydrukować jakieś materiały w skali masowej.

W przypadku offsetu można też zastosować rozmaite podłoża drukowe. Są to różne rodzaje papieru i materiałów syntetycznych. Dzięki temu technika wyróżnia się dużą uniwersalnością. Offset gwarantuje także wysoką jakość wydruków. Są one wyraźne i dobrze odwzorowane pod względem kolorów. Prezentują się więc bardzo ładnie.

Druk offsetowy ma jednak również wady. Przede wszystkim technika ta wymaga przygotowania specjalnej formy drukarskiej, co jest czasochłonnym zadaniem. Wiąże się to więc z wydłużeniem czasu realizacji danego zlecenia. Ponadto przy pomocy tej metody nie można przygotować wydruków spersonalizowanych. Druku offsetowego nie poleca się również w przypadku realizacji niskonakładowych zamówień, ponieważ nie jest to opłacalne pod kątem finansowym.

Do czego stosuje się druk offsetowy?

Offset stosuje się do wydruków wielu różnorodnych materiałów. Przy pomocy tej techniki można przygotowywać m.in. wizytówki, kalendarze, albumy, broszury, wydruki reklamowe, ulotki, plakaty, mapy, katalogi oraz książki.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.